Povijest škole

Kao godina početka školstva u našem mjestu spominje se 1767., kada je u Podvinju postojala trivijalna škola na njemačkom jeziku.

Narodna škola na materinskom jeziku utemeljena je 1829. godine pod nazivom «obćinska narodna učiona«. Školu su polazila djeca iz Podvinja, Rastušja, Tomice i Bukovja i imala je dva razreda. U prvom se razredu učilo vjeronauk u obliku govora, poznavanje pismena i sricanje, čitanje „šlavenskih“ tiskanih slova i pisanje, a u drugom početni temelji vjere, čitanje tiskanih i pisanih štiva, pisanje te usmeno i pismeno računstvo. Nastavni je jezik bio „šlavonski“, a uredovni njemački. Sve do 1835.godine nije postojala školska zgrada pa se poučavalo u stanu oficira i u kući mjesnog poštara.

Prva školska zgrada sagrađena je 1835. godine na br. 70. Bila je to drvena kuća u kojoj se poučavalo sve do 1904. godine. Sljedeće godine započelo se poučavati u novoj zgradi sagrađenoj na istom mjestu. Obuka je prekinuta 1941. kada se u školi nastanila vojska, a 1944. spaljena je školska zgrada i uništen inventar, knjižnica i arhiva. Poslije rata škola je obnovljena, a nastava održavana u prostorijama Mjesnog narodnog odbora (današnja ambulanta).

Početkom 60-ih godina 20. stoljeća škole Podcrkavačkog bazena pripojene su školi u Podvinju.

1963. god. izgrađen je paviljon s dvije učionice, a nakon potresa 1964. iz donacije izgrađen je još jedan paviljon s dvije učionice.

1981. otvorena je nova školska zgrada u kojoj se obučava do danas. Konačno je Podvinje dobilo optimalne uvjete školovanja, a škola brzo dobila dobru reputaciju.

Za vrijeme Domovinskog rata nastava je zbog opasnosti od zračnih napada organizirana izvan školskih prostora, po privatnim kućama i to na čak 74 različita mjesta. U to vrijeme u prostorijama škole privremeni smještaj našlo je puno izbjeglica iz Bosanske Posavine. Neko vrijeme tu su se smjestile općinske službe i vojne postrojbe, no 20. kolovoza 1992. u školsko dvorište pada granata. Nakon toga prekida se rad u matičnoj školi te se svi sele u područnu školu u Podcrkavlju.

Kroz svoju dugu povijest škola je više puta mijenjala i ime. „Obćinska narodna učiona“ utemeljena 1829. godine imala je samo dva razreda. Od 1931. godine nosi naziv Narodna škola Petra Svačića. 1941. godine mijenja naziv u Državna mješovita pučka škola. Nakon Drugog svjetskog rata zove se V. osnovna škola. Taj naziv zadržava do 1965. kada ga mijenja u «Mata Zvonarević» po narodnom učitelju i revolucionaru, Podvinjcu.

OŠ “Mata Zvonarević”

Od 15. ožujka 1991. god. naša škola nosi ime «Blaž Tadijanović», po prvom slavonskom jezikoslovcu.

Blaž Tadijanović rođen je u Rastušju 1728. god. U franjevački red ušao je 1744. godine. U vrijeme sedmogodišnjeg austrijsko-pruskog rata bio je zarobljen. U zarobljeništvu je 1761. godine napisao i tiskao knjigu „Svašta pomalo iliti kratko složenje imena i riči u ilirski i njemački jezik”.

U vrijeme kad je nastala, ta je knjiga bila prva gramatika u Slavoniji, prvi jezični priručnik za učenje stranog jezika i prvi objavljeni leksikografski rad.

Najpoznatiji učenik naše škole, svakako je pjesnik i akademik Dragutin Tadijanović rođen u Rastušju.

Školu u Podvinju polazio je od 1912. do 1916. godine. Godine školovanja bile su kasnije pjesnikovo nadahnuće za nekoliko pjesama zbirke „Dani djetinjstva“. Školu u kojoj je učio čitati i pisati zadnji je put posjetio 1999. godine. – Ne mogu iskazati riječima golemu radost što sam se našao danas u ovoj školi koju sam pohađao od 1912. do 1916. Tko bi vjerovao! – napisao je tom prilikom pjesnik u školsku Spomenicu koja se vodi od 1871. godine.